Maj 23 2018

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera.

Olga Tokarczuk została laureatką Man Booker International Prize. Jury doceniło jej książkę „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Nagroda Bookera uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Przypomnijmy, że książka ta została uhonorowana  nagrodą NIKE w 2008r.

Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży.

Tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby złu nie ulec, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się.

Fabuła utworu skonstruowana jest w formie przeplatających się, niepowiązanych ze sobą na pierwszy rzut oka, wątków. Obok wątku podróżowania (podróże samej autorki oraz kilku bohaterów), obecny jest także temat pragnienia unieśmiertelnienia człowieka, tym razem nie w aspekcie duszy, ale poprzez konserwację jego martwego ciała (historia XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena oraz XXI-wiecznego lekarza, Blaua).

Nagroda Bookera dla Olgi Tokarczuk to kolejny sukces polskiej kultury w ostatnich dniach. Na festiwalu w Cannes Złotą Palmę otrzymał film „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, laureata Oscara za „Idę”.

Zapraszamy do biblioteki po ten oraz inne tytuły autorkiOpublikowano 23 maja 2018 przez biblioteka in category "Uncategorized