Maj 21 2018

Tydzień Bibliotek za nami

  Za nami kolejne święto bibliotekarzy i bibliotek. W tym roku postanowiliśmy wszystkie imprezy związane z tym czasem zamknąć w ramach Tygodnia Bibliotek.

Rozpoczęliśmy go w piątkowe popołudnie wspólnym czytaniem bajek i baśni. W pięknych kolorowych fotelach zasiadali bibliotekarze, rodzice i dziadkowie czytając pociechom wspaniałe historie.
Sobotę spędziliśmy pod znakiem pędzla i kredki na zajęciach plastycznych pt. Magiczna Biblioteka. W pracach dzieci ożyły postacie z bajek, strachy a nawet latające książki, które wypełniły przestrzeń biblioteki, a my mogliśmy się przekonać, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic.
Od poniedziałku do środy, codziennie odwiedzały nas dzieci z przedszkoli Gminy Wolbrom.
W ciągu tych trzech dni przez bibliotekę przewinęło się około 400 dzieci, biorących udział w Bajkowych Lekcjach Bibliotecznych pt. Pociąg do czytania. I jak co roku spotkanie to zapewne zapamiętają na długo, tym razem za sprawą przesympatycznego gościa, który koniecznie chciał zostać bibliotekarzem. Mowa tu o Kajtku- wesołej, przemądrzałej pacynce – która podbiła serca milusińskich. Niestety z racji młodego wieku nasz gość miał bardzo ograniczoną wiedzę na temat zachowania w bibliotece. Rodziło to nieporozumienia i różne śmieszne sytuacje. Całe szczęście, że przedszkolaki, które odwiedzały w te dni bibliotekę mogły wyprowadzić go z błędu i wytłumaczyć co w bibliotece można a co nie oraz jak dbać o książki. W nagrodę mądre maluchy wysłuchały bajki „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy i otrzymały pamiątkowe dyplomy z wizerunkiem Kajtka. Przyszły adept bibliotekarskiego fachu zawojował dzieci, pożegnaniom nie było końca, zasłużył nawet na całusa od jednej z dziewczynek. Tak rodzą się gwiazdy 😉 cieszymy się, że też swoją mamy.
Na zakończenie naszego tygodnia, w czwartek zaproponowaliśmy szkolenie dotyczące obsługi katalogu on-line i IBUK Libra. Coś co dla jednych jest sprawą prostą okazało się dla innych skomplikowane i rodzące wiele pytań, na które staraliśmy się wyczerpująco odpowiedzieć.

To był pracowity ale i bardzo przyjemny tydzień. Spotkaliśmy się z objawami prawdziwej sympatii ze strony naszych czytelników i osób odwiedzających bibliotekę, tych dorosłych jak i najmłodszych, którzy po spotkaniu z Kajtkiem bibliotekarzem zapragnęli zapisać się do grona czytelników MBP w Wolbromiu. I na tym właśnie polega nasza praca, nie tylko wypożyczać ale przede wszystkim zachęcać do czytania, wszak „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli” CyceronOpublikowano 21 maja 2018 przez biblioteka in category "Uncategorized