Styczeń 16 2018

Podsumowanie roku 2017

Rozpoczął się kolejny rok, najwyższy czas na pochwalenie się tym co udało nam się osiągnąć w 2017 roku. Przedstawiamy Państwu zatem szybkie podsumowanie.
Na pierwszym miejscu wspomnieć należy o drugiej fazie projektu „Niepełnosprawni i innowacyjność w MBP”. Dzięki dofinansowaniu MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016 – 2020, w roku ubiegłym wymieniliśmy wszystkie stare regały na piękne i funkcjonalne. Biblioteka wygląda teraz nowocześnie i przestronnie.
W naszej ofercie edukacyjnej pojawiła nowa propozycja. Wykupiliśmy i udostępniliśmy swoim czytelnikom kursy on-line oparte o platformę e-learningową,  mogli oni bezpłatnie korzystać z kursów językowych i zarówno w bibliotece jak i w domu. Ponadto nasi czytelnicy mieli mozliwość, jak co roku korzystać nie tylko z naszego księgozbioru ale także z portali on-line IBUK LIBRA, LEGIMI i Wolne Lektury.
Nasza całoroczna oferta zajęć dla dzieci (literackich, plastycznych, spotkań z pisarzami, świątecznych itp) spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Nie tylko w ferie i wakacje, ale także w tracie trwania roku szkolnego zajęcia zgromadziły w bibliotece wiele dzieci z całej Gminy. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a biblioteka rozbrzmiewała śmiechem i gwarem. Ale nie tylko gościliśmy u nas, sami też odwiedzaliśmy dzieci w szkołach i przedszkolach opowiadając o historii pisma i książki i sprawdzając wiedzę z literatury dziecięcej.
Dodatkowymi zajęciami około bibliotecznymi objęliśmy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Klub Robótek Ręcznych cieszy się niesłabnąca popularnością, czego dowodem jest wystawa prac uczestniczek , którą można oglądać jeszcze przez tydzień. Kursy komputerowe dla seniorów, Dyskusyjny Klub Książki, spotkania promujące nowości wydawnicze cieszą się zainteresowaniem sporej grupy uczestników.
Do naszego kalendarza imprez na dobre weszło Narodowe Czytanie. W ubiegłym roku zaprosiliśmy uczestników w nasze skromne progi, chcąc pochwalić się gigantyczną pracą, którą wykonaliśmy w drugiej części wakacji. Odnowiona biblioteka, wymienione wszystkie regały oraz scenografia wprowadzająca nas w klimat dawnych lat, stały się tłem dla gości czytających tekst „Wesela’ St. Wyspiańskiego i Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Zarzecza, które ubarwiły przyśpiewkami nasze obchody.
Nawiązaliśmy bliską współpracę z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Wspólnie zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny a wystawa pokonkursowa zgromadziła nie tylko uczestników konkursu ale również fanów fotografii.

A teraz trochę statystyki…
Biblioteka w ubiegłym roku wzbogaciła się o 1435 książek i audiobooków, za kwotę 31 250 zł, z czego połowę pozyskaliśmy z Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego.
Zakupy w większości to literatura piękna, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Kupiliśmy również wiele nowości dla dzieci a także literatury fachowej i popularnonaukowej.
Przybyło nam czytelników w porównaniu z rokiem 2016, co z dotychczasowymi aktywnymi czytelnikami daje liczbę ponad 3050 osób i wbrew opinii o spadku czytelnictwa odnotowaliśmy 67.750 wypożyczeń. Najaktywniejsi czytelnicy wypożyczyli w ubiegłym roku ponad 200 książek (trzy osoby), między 100 a 200 książek rocznie przeczytało 21 osób. Jest się czym pochwalić.

Jak Państwo widzą działamy nie tylko w dziedzinie czytelnictwa, staramy się zainteresować działaniami biblioteki jak najszerszą grupę mieszkańców. Chcemy być miejscem przyjaznym dla wszystkich, łączyć lokalną społeczność, edukować i zapewniać mądrą rozrywkę. Istniejemy dla Was i dzięki Wam, dziękujemy więc za ten ostatni rok i obiecujemy w tym rozpoczynającym się wiele ciekawych działań i atrakcji. Zapraszamy do Biblioteki.Opublikowano 16 stycznia 2018 przez biblioteka in category "aktualności